TAM KAPANMA DÖNEMİNDE İLLER ARASI SEYAHAT YASAĞI

img

Tam Kapanma Döneminde İller Arası Seyahat Yasağı

Tam kapanma döneminde iller arası seyahat yasağı tam olarak nasıl işleyecek? Özel araçla şehirler arası seyahat kapanma döneminde mümkün olacak mı? Pandemi dönemi seyahat yasakları ilgili yayınlanan yeni genelgedeki bazı önemli maddeleri ele alacak, sıkça sorulan sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Tam Kapanma Nedir? Tam Kapanma Ne Kadar Sürecek?

Korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlandı. Tam kapanma genelgesi, süreç boyunca uyulması gereken kuralları ve seyahat kısıtlamaları ile ilgili bazı önemli maddeleri içeriyor. 

Yeni genelge kapsamında, özel durumlar ve izinler dışında kalan herkesin belirlenen süre boyunca evlerinde kalması, seyahat etmemesi ve bulaş riskinin azaltılması hedefleniyor. Tam kapanma yasağı 29 Nisan, saat 19.00 ve 17 Mayıs saat 05.00 arasında geçerli olacak.

Tam Kapanmada Hafta İçi Şehirler Arası Yolculuk Nasıl Olacak?

Hafta içi şehirler arası yolculuk, yeni tedbirler ve İçişleri Bakanlığı Genelgesi içeriğine bağlı olarak kapanma döneminde yasak olacak. Hafta içi seyahat yasağı 29 Nisan ve 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında geçerli olacak. Seyahat yasağından muaf olanlar için zorunlu haller maddeleri geçerli olacak. Zorunlu seyahat ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İller Arası Seyahat Yasağı Nedir?

İller arası seyahat yasağı yayınlanan yeni genelgede belirtilen süre içinde herkes için geçerli olacak. Korona virüsün yayılımını azaltmak, artan vakaların gidişatını hafifletmek hedefiyle alınan tedbirlere bağlı olarak, zorunlu durumlar dışında herkes 29 Nisan Perşembe saat 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00 arasında bir ilden diğerine seyahat edemeyecek. Turistik seyahat etmek isteyenlerle ilgili detayları bu yazımızda ele alacağız.

Yasaklarda Şehirler Arası Yolculuk

Tam kapanmada şehirler arası yolculuk alınan yeni tedbirlerle birlikte yukarıda belirttiğimiz süre boyunca yasak olacak. Ancak seyahat izni almadurumunda olanlar bu süreçte şehirler arası yolculuk yapabilecek. Bu süreçte izinli kişiler hava yoluyla, tren, otobüs ve gemi yoluyla seyahat edebilecek. HES koduyla seyahat izni bu süreçte de gerekli olacak. İzin belgesi almış kişilerin HES kodları yolculuk öncesi incelenecek. 

Özel Araçla Seyahat Yasak mı?

Özel araçla şehirler arası seyahat kapanmadönemi genelgesine göre diğer ulaşım yollarında olduğu gibi izne tabi olacak. İzin belgesi ve HES sorgulaması özel araçla seyahat için de aranan şartlar arasında olacak. Özel araçla seyahat izni E-Devlet üzerinden veya ALO 199 numaralı hattan alınabilecek. 

Tam Kapanmada Kimler İller Arası Seyahat Yasağından Muaf Olacak?

Cenazesi olanlar için seyahat izni E-Devlet veya Alo 199 üzerinden alınabilecek. Burada vefat eden kişinin kendisinin, kardeşinin veya eşinin birinci derece akrabası olması şartı aranacak. 

Kamu görevlileri için seyahat izni almak gerekmeyecek. Bakanlıkça belirtilen kurallara uygun olarak görevlendirilmiş kişiler kimlikleriyle birlikte seyahat iznine tabi olacak.

Hastanede olanlar için seyahat izni içeriği belirli kriterlere uygun olanlar için geçerli olacak. Taburcu olup yaşadığı ile dönmek isteyenler, randevu ile kesinleşmiş doktor görüşmesi olanlar, hasta refakatçisi olanlar (kendisi veya eşinin birinci derece akrabası veya kardeşi; iki kişiyi geçmeyecek şekilde), askerlik bitişi nedeniyle şehrine dönmek isteyenler, bulundukları şehre yeni gelmiş olan ve geri dönmek isteyenler (5 gün içinde gelmiş olma ve yolculuk için gerekli belgeleri sunma şartı aranacak), cezaevinden çıkanlar, ÖSYM sınavlarına gidecek olanlar izinli seyahatyapabilecekler.

Şehirler arası seyahat genelgesi ile ilgili daha detaylı bilgiye Bakanlığın sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz:

(İLGİLİ LİNK: https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-tam-kapanma-tedbirleri-genelgesi-gonderildi )

Kapanma Döneminde Şehirler Arası Turistik Seyahat

VIP araçlarla şehirler arası yolculukhizmetlerimizden kapanma dönemi süreci boyunca yararlanabilirsiniz. Size tahsis edilmiş lüks araçlarımız yeni seyahat yasakları boyunca özel fiyat avantajlarıyla sizleri bekliyor. Dilediğiniz adresten dilediğiniz saatte araçlarımızla yola çıkabilir, alınan sağlık tedbirlerimiz sayesinde güvenilir bir yolculuk yaşama şansı bulabilirsiniz.

Tam kapanmada iller arası seyahat yasağı şartlarıve izin belgelerinin alınmasıyla ilgili müşteri hizmetlerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Ankara  Arası Şoförlü Araç Kiralama
İstanbul Ankara  Arası Şo...